Študovanie pravidiel anglickej výslovnosti je skutočne náročným koníčkom. Hoci vo všetkom sa snažíme hľadať logiku a nadväznosť, v anglickej výslovnosti je to niekedy skutočne náročné a častokrát sa musíme zmieriť s faktom, že dané slovo sa číta práve tak a nie inak.
Hľadanie a vypísanie všetkých výnimiek predstavuje veľkú výzvu. Z tohto dôvodu sa v tomto článku budeme konkrétne zaoberať výslovnosťou slov, ktoré majú v sebe zakorenenú dvojicu písmen -oo. Na prvý pohľad ide o zrejmú výslovnosť písmena -u, ale nie je to jediná možnosť.
- Dlhé u [uː]: môžeme si to všimnúť pri slovách ako room [ruːm] – izba, moon [muːn] – mesiac alebo food [fuːd] – jedlo.
- Krátke u [ʊ]: ide o slová ako book [ʊ] – kniha, cook [kʊk] – variť, kuchár, good [gʊd] – dobrý.
- Dlhé o [ɔː]: sem patria slová ako floor [flɔː] – podlaha, door [dɔː] – dvere, poor [pɔː] – chudobný – POZOR, v britskej angličtine sa slovo poor číta ako pʊə.
- Krátke a [ʌ]: zaraďuje sem napríklad blood [blʌd] – krv alebo flood [flʌd] – záplava.
- U a o za sebou [oʊ]: príkladom sú slová ako coordinate [koʊˈɔːr.dən.eɪt] – zladiť, či cooperate [kəʊˈɒpəˌreɪt] – spolupracovať.
Aby ste si lepšie precvičili tento “tricky sound”, pod článkom sa nachádza zoznam slov, ktoré obsahujú túto kombináciu písmen. Zoberte si pero a papier a pripravte sa na tento výslovnostný test. Správnosť zvuku si viete zakaždým overiť v slovníku:
- balloon
- blood
- book
- boot
- brooch
- brook
- cook
- cookie
- door
- flood
- floor
- fool
- foot
- good
- goose
- hood
- hook
- choose
- igloo
- look
- mood
- moor
- moot
- poor
- rook
- scoop
- shook
- shoot
- school
- soon
- stood
- swoop
- took
- tool
- understood
- voodoo
- whoosh
- wood
- wooden
- wool
- woollen
- zoom
Pevne verím, že ste dosiahli čo najvyššie skóre a naučili ste sa niečo nové.
Aká skupina hlások je pre vás v anglickom jazyku najháklivejšia? Máte nejaký systém, ktorý aplikujete pri učení sa výslovnosti nových slov?
Ďalšie články: