Ovládanie slovíčok je základom pre rozprávanie a vyjadrovanie sa v jazyku.
Existuje veľa aktivít na ich osvojenie a zapamätanie si. Je potrebné si odskúšať, čo funguje najúčinnejšie na vás, resp. na toho, koho jazyk učíte.
Tu je niekoľko tipov na naučenie a utvrdenie si slovíčok.
Naučte sa nové slovo každý deň.
Toto je najstarší trik ;). Jednoducho otvorte slovník na náhodnej stránke, vyberte si slovo a naučte sa jeho význam. Ak to budete robiť každý deň, za rok sa naučíte 365 nových slov.
Vyhľadajte si neznáme slová, ktoré vám prídu do cesty.
Kedykoľvek sa stretnete s nejakým slovom, ktoré vás zaujme v knihe, časopise, piesni, filme, či pokeci s priateľmi, zapíšte si ho do zápisníka alebo telefónu a vyhľadajte si jeho význam a príklady toho, ako sa používa.
Flashcards
Kartičky sú jednoduchým a účinným spôsobom, ako sa naučiť nové slová.
Nové slová si napíšte/nakreslite na jednu stranu kartičky a na druhú stranu napíšte definíciu slova alebo jeho preklad do rodného jazyka.
Kartičky zamiešajte a vyberájte postupne po jednej a snažíte sa povedať definíciu slova na kartičke alebo jeho preklad.
Čím viac cvičíte, tým lepšie si zapamätáte každé slovo.
Hrajte hry
Určite poznáte hru Scrabble, v ktorej sa z písmen tvoria slová.
Možno menej známa je hra Catena. V tejto hre musíte vytvárať slová pomocou posledných písmen predchádzajúceho slova. Ak máte napríklad slovo „heaven“, vaše ďalšie slovo môže byť „english“ a nasledujúce povedzme ” shine” a pod.
Na zopakovanie a zistenie stavu zapamätania si slovíčok sú vhodné rôzne kvízy a testy.
Pri jazykoch, v ktorých je hovorená a písaná forma slov značne odlišná je užitočné čítať knihy v danom jazyku – napr. v online čitárni.
Na precvičovanie slovnej zásoby sú dobré aj rôzne klasické typy cvičení od doplňovacích po tvorenie slov, tieto cvičenia si zhrnieme nabudúce.
A to najdôležitejšie?
Aktívne používajte slovíčka v hovorenej i písanej forme.
Môžete sa napr. zapojiť do Slovíčka v malíčku.