Pravidlo prvé
Zabudnite 🙂 na to, že učenie pre vás bola námaha, nuda a zúfalstvo, ako si to “natrepať” do hlavy.
Pravidlo druhé
Skúšajte tipy a nápady, ako si z učenia spraviť príjemnú záležitosť a zábavu. Nikdy neviete, čo “zafunguje” práve na vás…
Pravidlo tretie
Vyskúšajte tieto tri “triky”:
- asociácia
- predstavivosť
- prepojenie na miesto/priestor
Asociujte (spájajte)
Pri učení sa nového slova sa pokúste hneď si ho spojiť s niečím, čo už poznáte. Zakódujte si ho. Spočiatku sa na to možno budete musieť sústrediť, časom vám to už pôjde ľahšie.
Predstavujte si
V podstate nemyslíme v slovách, myslíme v obrazoch.
Skúste to! Keď počujete slovo “slon”, predstavíte si písmená SLON alebo
Obrazy sú ľahšie zapamätateľné. Ako si ich teda vytvárať?
1) Používajte zmysly a detaily
Ako ten predmet, vec… vyzerá? Ako vonia? Ako chutí? Ako znie? Použite, čo je možné.
Akú má farbu? Je to veľké? Skáče to? …
2) Používajte emócie
Ste štastní? Naľakali ste sa? Rozosmieva vás? …
3) Pridajte akciu
Najlepšie sú bláznivé a nereálne scény a príbehy, do ktorých zahrniete aj samých seba – v mozgu ste najdôležitejšia osoba 🙂 a všetko, čo s ňou súvisí, je tým pádom tiež dôležité.
Meňte miesto
Neučte sa stále na tom istom mieste, v tej istej polohe. Meňte miesto – učte sa v škole, v parku, v obývačke, na balkóne, v kresle, za stolom, postojačky …
Práve sa vyvaľujem na sedacom vaku na balkóne s vrecúškom kyslých gumových cukríkov – sour sweets. Niektoré sú dlhé, niektoré malé oválne – long, small oval a rôznych farieb – red, orange, blue… . Sú chutné a pekne voňajú – tasty and smell delicious a na niektorých je cukor – sugar. Nedávno na vychádzke v parku, mi rovno pred nos spadli z tej jablone a slivky, ktoré tam rastú, presne také červeno-oranžové jabĺčka a modré slivky ako sú tieto kyslé cukríky. Vytiahol som teda z vrecka mixér a urobil ovocnú kašu pre koňa, ktorý tam hral na gitare.
Náš mozog si vrýva do pamäte všetky veci, ktoré sú zaujímavé a podnetné. A len čierne písmenká na bielom papieri to určite nie sú.