Oxford English Dictionary (OED) je všeobecne považovaný za autoritu v anglickom jazyku.
Počiatky slovníka siahajú do roku 1857, keď sa členovia Filologickej spoločnosti v Londýne rozhodli, že existujúce slovníky v anglickom jazyku sú neúplné a nedostatočné, a požadovali úplné opätovné preskúmanie jazyka.
V roku 1879 spoločnosť uzavrela dohodu s Oxford University Press a Jamesom A. H. Murrayom o začatí prác na New English Dictionary – pod týmto názvom bol vtedy známy dnešný Oxford English Dictionary.
Nový slovník bol naplánovaný ako štvordielne, 6 400-stranové dielo so slovnou zásobou od obdobia rannej strednej angličtiny (1150 n. l.).
Odhadovalo sa, že projekt bude hotový približne o desať rokov.
O päť rokov neskôr, keď sa Murray a jeho kolegovia dostali iba po slovo ant, uvedomili si, že musia prehodnotiť svoj časový harmonogra. Prvú časť sa im podarilo vydať v roku 1884.
Práce na slovníku pokračovali v nasledujúcich štyroch desaťročiach. Murrayov tím vyrábal zväzok za zväzkom až nakoniec v apríli 1928 vyšiel posledný zväzok.
Namiesto 6 400 strán v štyroch zväzkoch mal A New English Dictionary on Historical Principles viac ako 400 000 slov a fráz v desiatich zväzkoch.
Murray sa, žiaľ, nedožil dokončenia svojho veľkého diela, prrtože zomrel v roku 1915.
Každý živý jazyk sa neustále mení a preto žiadny slovník nie je nikdy skutočne hotový.
Len čo bolo hotových pôvodných desať zväzkov slovníka, Craigie a Cibuľa, dvaja redaktori, ktorí sa projektu zúčastnili, ho začali aktualizovať.
V roku 1933 vyšiel jednozväzkový Supplement (Dodatok) ku 12-zväzkovému slovníku s novým názvom Oxford English Dictionary – názov, ktorý sa používa dodnes.
V roku 1982, keď Burchfield dokončieval aktualizovaný štvorzväzkový Supplement, Oxford University Press diskutovala o tom, že slovník by sa mal zmodernizovať a zdrojový materiál by sa mal presunúť z papiera na elektronické médium. Do New Oxford English Dictionary sa pustil tím tvorcov v roku 1984.
Projektovému tímu sa celkovo podarilo dokončiť zhruba 85% percent práce pomocou softvéru, ale zvyšných 15 percent si vyžadovalo kritické oko editorov.
Vrcholom tejto náročnej úlohy bolo typové vydanie a následná tlač slovníka, druhé vydanie v roku 1989.
V roku 1992 sa Oxford English Dictionary opäť zapísal do histórie, keď vyšlo vydanie diela na CD-ROM.
Dnes je slovník opäť v úprave. Pokračuje v technologických inováciách a je k dispozícii ako online publikácia. Je to živý dokument, ktorý rastie a mení sa a poskytuje záznam o vývoji angličtiny.
OED vydáva štyri aktualizácie ročne.
Zmiznú nepravidelné slovesá v angličtine?
Zdroj: spracované z OED