Čo je Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra?
Je to pracovisko, v ktorom sa v Slovenskej republike sústreďuje základný výskum spisovných aj nespisovných útvarov slovenského jazyka.
Kedy vznikol?
Ústav vznikol v roku v r. 1943 pod názvom Jazykovedný ústav Slovenskej akadémie a umení – SAVU, v roku 1952 bol premenovaný na Ústav slovneského jazyka SAVU a od roku 1966 ho poznáme pod súčasným názvom.
Čomu sa venuje?
Ústav skúma slovenský národný jazyk, jeho územnú a sociálnu diferenciáciu a dejiny. Súčasťou výskumu sú teretické otázky všeobecnej jazykovedy, jazykovej kultúry, odbornej terminológie a onomastiky.
Výsledky výskumu sa aplikujú pri tvorbe základných kodifikačných príručiek, pri tvorbe a ustaľovaní odbornej terminológie a pri štandardizácii geogrfického názvoslovia.
Ktoré jazykovedné diela sú najvýznamnejšie a zároveň najznámejšie?
- Slovník slovenského jazyka – 6 zväzkov: 1959 – 1968
- Krátky slovník slovenského jazyka – 4. vydanie v roku 2003
- Synonymický slovník slovenčiny – 2. vydanie: 2000
- Slovník súčasného slovenského jazyka – 2 zväzky: 2006, 2011
- Pravidlá slovenského pravopisu – 3. vydanie: 2000
Okrem sponánaných slovníkov a pravopisných pravidiel ústav vydal ešte iné príručky a slovníky. Pracovníci ústavu pripravili desiatky monografií z rozličných oblastí výskumu národného jazyka. Ústav vydáva sériu zborníkov Jazykovedné štúdie (je ich vyše 30), ktoré sa monotematicky venovali niektorej jazykovednej disciplíne.
Medzi hlavné oblasti výskumu patria:
- systém súčasnej slovenčiny
- fungovanie jazyka v súčasnej komunikácii
- teória a prax jazykovej kultúry
- odborná terminológia
- etymológia (veda o pôvode) a jazykový zemepis
- dejiny jazyka
- onomastika (veda o vlastných menách)
- korpusová lingvistika a počítačové spracovanie národného jazyka (korpusová lingvistika skúma a opisuje jazyk, resp. jeho použitie (parole) v reálnych kontextoch, ktoré sa vyhľadávajú v korpuse a spracúvajú pomocou počítačových nástrojov a štatistických metód)
Ponúka doktorandské štúdium a stáže. V rámci medzinárodnej spolupráce ústav spolupracuje so zahraničnými pracoviskami v Belgicku, Bielorusku, Bosne a Hercegovine, Českej republike, Chorvátsku, Macedónsku, Poľsku, Rakúsku, Rusku, Slovinsku, Srbsku, Ukrajine a USA.
Vydáva tiež časopisy:
- Jazykovedný časopis
- Kultúra slova
- Slovenská reč